Telefon
+48 661 664 022
Polub nas!

Instalacje Fotowoltaiczne (PV)

fotowoltaika-ozeexpert

Instalacje Fotowoltaiczne (PV)

Produkowanie własnego, darmowego oraz „zielonego” prądu, nigdy nie było tak proste!

Instalacje fotowoltaiczne w ostatnim czasie przeżywają niesamowity rozwój. Rośnie ich coraz to większa liczba montaży a zainteresowanie tym zjawiskiem staje się szalenie popularne. Czym są i dlaczego tak bardzo opłaca się ich posiadanie? Fotowoltaika sama w sobie to nic innego jak dziedzina nauki, która wykorzystuje odnawialne źródła energii. W tym przypadku światło słoneczne jest przekształcane w energię elektryczną a tym samym otrzymujemy prąd, który płynie w naszych gniazdkach. Wszystko dzieje się za sprawą zjawiska o nazwie efektu fotowoltaicznego. Oczywiście samo wytworzenie prądu nie jest trudne i skomplikowane, ale musimy jeszcze móc z niego korzystać. Z tego też powodu niezbędnym urządzeniem, w które musi zostać wyposażona nasza instalacja elektryczna jest inwertor solarny, inaczej falownik. Za jego sprawą wyprodukowany prąd w instalacji elektrycznej, jest możliwy do użycia w naszym domu, firmie bądź gospodarstwie rolnym. Inwertor posiada umiejętność przekształcania prądu stałego w zmienny tj. taki, który posiada takie same parametry jak prąd z sieci publicznej.

Montaż instalacji fotowoltaicznej niesie ze sobą wiele plusów. Po pierwsze posiadanie jej wpływa na duże obniżenie naszych rachunków za prąd, które w obecnych czasach potrafią spędzać sen z powiek. Ciągła i nieunikniona podwyżka cen za energię elektryczną w końcu nas omija bowiem ogniwa fotowoltaiczne produkują nasz własny, darmowy prąd. Dodatkowo instalacja jest całkowicie ekologiczna, nie emituje sporych, niepotrzebnych oraz szkodliwych ilości dwutlenku węgla. Zanim jednak podejmiemy decyzję co do jej montażu, musimy dowiedzieć się kilku istotnych o niej informacji, po to aby przynosiła nam spektakularne efekty.

Na samym początku powinniśmy się zastanowić nad miejscem jej budowy bowiem najmniej zacienione będzie najlepsze. W przeciwieństwie do paneli słonecznych, ogniwa fotowoltaiczne mogą być montowane nie tylko na dachu budynku, ale również na gruncie.

Następnym ważnym aspektem jest moc konstrukcji, która zależy od średnich ilości zużytego przez nas prądu. Dlaczego jest to takie istotne? W przypadku nowego domu sytuacja wydaje się prosta, ale jeżeli instalacja ma powstać na budynku dawno postawionym, wówczas jest to istotne pod dwoma względami. Przede wszystkim nie montujemy zbyt mocnej instalacji dzięki czemu koszty jej zakupu są odpowiednie a do tego mamy możliwość całkowicie zmniejszyć rachunki za prąd. Znając średnie zużycie energii elektrycznej, możemy dobrać odpowiednią moc ogniw a dodatkowo oszacować wielkość np. powierzchni dachu, która będzie nam potrzebna do ich montażu. Jeżeli nasza instalacja będzie miała miejsce na dachu, ważne jest znać jego powierzchnie i odpowiednio do niej, dopasować całą konstrukcję. Zaleca się aby zadaszenie od strony południowej było płaskie bowiem wówczas montaż stanie się o wiele prostszy. Im trudniejsza budowa dachu, tym ciężej będzie nam wychodził montaż.

Jeżeli przed Tobą budowa domu i wiesz już, że chcesz go wyposażyć w instalację elektryczną, możesz to znacznie uprościć. Projektując zadaszenie, wyposaż je w krokwie, które postawione w odpowiednich miejscach, znacznie ułatwią późniejszą budowę.

To wszystko może wydawać się dosyć skomplikowane, ale montaż nie trwa długo a postawiona konstrukcja później nie wymaga od nas żadnej pracy ponieważ jest zupełnie bezobsługowa.

Czy to się opłaca? Zdecydowanie! Inwestycja w zależności od zużycia prądu, potrafi zwrócić się już w przeciągu pierwszych 4 lat. Rachunki za energię elektryczną, które przyszło nam płacić wcześniej, ulegają znacznemu zmniejszeniu. Można to opisać na przykładzie małego gospodarstwa rolnego, w którym średnie rachunki za energię co dwa miesiące wynoszą około 1500 zł. Zużycie energii elektrycznej waha się w granicach 2500 kWh/mc a więc zaleca się instalację o mocy 15kW. Szacuje się, że po montażu rachunek za energię ulegnie znacznemu zmniejszeniu bowiem będzie on wynosił ok. 500 zł. To nie koniec ponieważ idąc tym tropem, oszczędzamy! Zysk w ciągu następnych 10 lat może nas wynieść nawet 132 000 zł.

Co z wyprodukowaną energią, której nie zużyjesz? Zgodnie z ostateczną ustawą OZE, masz gwarancję możliwości jej sprzedaży a także pewność odbioru przez zakład energetyczny. Posiadając instalację fotowoltaiczną, stajesz się niezależny energetycznie, oszczędzasz na rachunkach, chronisz środowisko a także masz możliwość zarobku. Nie czekaj na dobrą zmianę zbyt długo, stać Cię na to!